Bu fuarda her şey ve herkes 'üst düzey'

Bu fuarda her şey ve herkes 'üst düzey'
Facebook Twitter Google Pinterest

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin himayelerinde gerçekleşecek olan "High Tech Port by MÜSİAD Qatar" fuarı 6 ekimde açılıyor

Türk ve Katar savunma sanayisinin büyük oyuncularının bir araya geleceği "High Tech Port by MÜSİAD Qatar", 6-8 Ekim tarihlerinde Katar Ulusal Fuar Merkezi'nde düzenlenecek.  Türkiye'den 67 firmanın, Katar'dan da çok sayıda bakanlığın katılacağı ve Türk savunma sanayisinin önemli projelere imza atmasının beklendiği fuar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin himayelerinde gerçekleşecek. Bu yıl 19'uncusu düzenlenecek Uluslararası İş Forumu'nun da (International Business Forum-IBF) gerçekleştirileceği fuara ilişkin Çırağan Sarayı'nda basın toplantısı düzenlendi.

Yüksek ahlak & yüksek teknoloji

Toplantıda konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, 25 yıl önce "Yüksek ahlak, yüksek teknoloji" idealiyle yola çıktıklarını anımsatarak, 2012'de "orta gelir tuzağı" raporlarını yayınlarken, tuzaktan çıkışla ilgili çalışmalarından birisini 15. Uluslararası İş Forumu'nda "İslam İşbirliği Üyesi Ülkeleri Arasında Teknolojik İşbirliği" temasıyla gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Olpak, yine bu sebeple 26-30 Kasım 2014 tarihlerinde düzenledikleri "15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı" içerisinde yer alan High Tech Port by MÜSİAD'ın Türkiye'nin 'ileri ve stratejik' sektörlerde geldiği noktayı gösteren önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Genel Başkan Olpak, "O gün gördük ki, Türkiye'nin yüksek teknoloji üretiminde geldiği nokta; dost, müttefik ve kardeş ülkelerle iş geliştirilmesi  için önemli bir seviyeye gelmişti" dedi.

Ticaret hacmi daha da artacak

Katar Dışişleri Bakanlığı Daimi Komite Başkanı Abdullah Fakhroo ise, Türkiye'nin ikinci ülkeleri olduğunu belirterek, Katar'ın yüksek makamlarından bu etkinliğin düzenlenmesi için aldıkları talimatların kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Fuar kapsamında düzenlenecek 19. Uluslararası İş Forumu'nun alanında en başarılı etkinliklerden olduğunu dile getiren Fakhroo, fuarın ülkeler arası ilişkilerin zirvede olduğu döneme denk geldiğini aktardı. Fakhroo, ülkeler arası ticaret hacminin son 10 yılda 50 kat arttığını ifade ederek, "Ben bu ticaret hacminin gelecek 10 yılda 200 kat artmasını istiyorum" dedi.

TRJet görücüye çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim'in himayelerinde gerçekleştirilecek fuar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Katar İş Adamları Derneği ortaklığıyla düzenlenecek. Savunma sanayisi, havacılık ve uzay, deniz sistemleri, IT ve mühendislik alanlarını kapsayan fuara Türkiye’nin ilk bölgesel jet uçağı TRJet Ortadoğu'da ilk kez görücüye çıkacak. En yeni teknoloji ürünlerini dünya vitrinine ilk defa çıkaracak olan şirketlerden BMC de 7 adet büyük savunma aracının tanıtımını fuarda gerçekleştirecek. Yatırımcı, üretici ve proje sahipleri ile yerli ve yabancı iş adamlarıyla, ilgili devlet kurum ve kuruluşlarından paydaşları bir araya getirecek ve milli teknolojilere sahip çıkarak dünya ile buluşturacak önemli bir vizyon olma yolunda ilerleyen fuara Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılacağının teyit edildiği bildirildi.

Bu yıl 19'uncusu gerçekleştirilecek Uluslararası İş Forumu da High Tech Port by Müsiad Qatar fuarında düzenlenecek. 7 Ekim'de başlayacak forumda uzun süreli iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi hedefleniyor.

Facebook Twitter Google Pinterest


DİĞER HABERLER


Fatal error: Call to a member function real_escape_string() on boolean in /home/fuarhabe/public_html/system/database/drivers/mysqli/mysqli_driver.php on line 331