Dünyanın mücevheri Jewelry Show'da

Dünyanın mücevheri Jewelry Show'da
Facebook Twitter Google Pinterest

15-18 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek olan İstanbul Jewelry Show, Türkiye mücevher sektörünün yanı sıra 110’u aşkın ülkeden sektör profesyonellerini 41’inci defa bir araya getiriyor

UBM Rotaforte tarafından  düzenlenen ve dünya genelindeki 500’ü aşkın mücevher fuarı içerisinde ilk 5’te yer alan “Istanbul Jewelry Show” Ekim Fuarı, 15-18 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Türkiye mücevher sektörünün yanı sıra 110’u aşkın ülkeden sektör profesyonellerinin yakından takip ettiği fuar 41’inci defa sektör profesyonellerini buluşturuyor. Geçtiğimiz yıl, mücevher ihracatının 3 Milyar 108 Milyon 750 bin USD’ye ulaştığı önümüzdeki beş yıllık hedefte bu rakamın 5 Milyar USD olarak öngörüldüğü, 2023’te ise 12 Milyar USD Mücevher ihracatının hedeflendiği Türkiye’de bu ihracatın %80’i  “Istanbul Jewelry Show” da gerçekleşiyor.

İtalya ile yarışır hale geldik

UBM Rotaforte Murahhas Aza’sı Sayın Şermin Cengiz; “30 yıl önce mücevher üretimi hasat mevsimine göre ayarlanırdı bugün ise İtalya ile yarışır haldeyiz” dedi.  Dünyanın en büyük kuyumculuk ülkesi olmayı hedefleyen Türkiye’nin, 30 yılda çok büyük yol kat ettiğini belirten Şermin Cengiz; “Bugün Türkiye Mücevher sektörüne baktığımızda 30 yıl içerisinde, gerek sektörün, gerekse Istanbul Jewelry Show’un Türkiye mücevher ihracatına çok büyük katkı sağlayarak, beraber yol aldığını görüyoruz. Sektör, artık uluslararası kulvarda mücevher sektöründe tek tabanca olan İtalyanlar'la yarışıyor. Öyle ki,  Mücevher İhracatçıları Birliği Ağustos ayı mücevher sektörü verilerine göre, mücevher sektörü Ağustos ayında yüzde 133,84 ile 2015 yılının miktar bazındaki en yüksek ikinci ihracatına imza atarken değer bazında artış oranı ise yüzde 25’lere ulaştı” dedi.

İhracatın yüzde 80'i Jewelry Show'da

 Türkiye’de mücevher ihracatının yüzde 80’inin Istanbul Jewelry Show’da gerçekleştiğine dikkat çeken UBM Rotaforte Genel Müdürü Şermin Cengiz;  “Türkiye’nin İtalya’dan sonra dünyanın en büyük 2. İhracatçısı, İtalya ve Hindistan’dan sonra ise en büyük 3. üreticisi olduğunu belirtti. Sadece mücevher sektörü profesyonellerinin ziyaret edebildiği fuarda, Türkiye başta olmak üzere, İtalya, Lübnan, Litvanya, Meksika, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong, Tayland ve Kore’den toplam 15’i aşkın ülkeden 800‘ün üzerinde dünyanın önemli mücevher marka ve firmaları çok özel koleksiyon ve ürünlerini sergileyecek.

Yılda 2 kez düzenleniyor

 Her sene Mart ve Ekim ayları olmak üzere yılda 2 kez İstanbul’da gerçekleştirilen, Uluslararası “Istanbul Jewelry Show” Fuarı, mücevher sektöründe bir dünya markası olmasının yanı sıra Türkiye mücevher sektörü ihracatında % 80’e yakın iş hacmi oluşturması açısından da gerek ülke ekonomisi, gerekse mücevher sektörü için büyük önem taşıyor.

 

Facebook Twitter Google Pinterest


DİĞER HABERLER


Fatal error: Call to a member function real_escape_string() on boolean in /home/fuarhabe/public_html/system/database/drivers/mysqli/mysqli_driver.php on line 331