EMITT 2013 Fuarı’nda konuk ülke Arjantin

EMITT 2013 Fuarı’nda konuk ülke Arjantin
Facebook Twitter Google Pinterest
Latin Amerika’da kuzeyden güneye geniş bir coğrafyayı kaplayan Arjantin, 2013 EMITT Fuarı’nın konuk ülkesi olarak doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini Türkiye’de fuar ziyaretçilerine tanıtacak. Karşılıklı olarak vize uygulaması bulunmayan Türkiye ve Arjantin arasındaki ilişkilerinin gelişme göstermeye başlamasının son halkası 2013 EMITT Fuarı olacak.

24-27 Ocak 2013 tarihleri arasında TÜYAP’ta 17. kez düzenlenecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT'te bu yıl konuk ülke olarak Arjantin boy gösterecek. Fuarı ziyaret eden turizm profesyonelleri ve Arjantin'i daha yakından tanımak isteyen ziyaretçiler, Latin Amerika'nın en renkli ülkelerinin başında gelen Arjantin'in saklı hazinelerini keşfetme fırsatını yakalayacaklar. 

Arjantin'in Türkiye'de yaygın olarak futbol ve tango ile tanındığını dile getiren Ekin Fuar Direktörü Hacer Aydın, ancak Arjantin'in uluslararası şöhrete sahip futbol ve tangosu kadar önemli doğal, tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olduğunu, EMITT fuarı'nı ziyaret edenlerin Arjantin'in zenginlikleri karşısında hayretlerini gizleyemeyecekleri belirtiyor. 

İki ülke uzak değil, yakın
İki uzak kıtada yer alan Türkiye ve Arjantin arasında kültürel ve sosyal anlamda büyük benzerlikler olduğunu ifade eden Aydın, Arjantinli turistlerin de bu yakınlığı anladıklarını ve son iki yıl içinde Türkiye'ye gelen Arjantinli turist sayısının yüzde 30 artış kaydederek 27 bini aştığını belirtiyor. Aynı şekilde Arjantin'de de daha fazla Türkiyeli turist görmek istediklerini söyleyen Aydın, 2013 EMITT Fuarı'nın bu konuda Arjantin'e büyük katma değer sağlayacağına vurgu yapıyor.

Arjantin'in ziyaret etmeyi düşünenlerin bu ülkeye olabildiğince fazla zaman ayırmalarının iyi olacağını ifade eden Aydın, Buenos Aires'teki renkli ve hareketli sosyal yaşamdan dünyanın en güneyinde yer alan Patagonya bölgesindeki buzullara, bu bölgede yaşayan balina, fok ve penguenlerden eşsiz güzellikteki Cordoba Sarmiento Parkı'na, dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Iguazu Şelaleleri, Salta Cafayate, Pucara de Tilcara, La Isla de los Lobos (Fok Adası), UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Lago Argentino ve Lago Viedma göllerine kadar Arjantin'in muhteşem zenginliklere sahip olduğunun altını çiziyor. Aydın, iki ülkenin ulaşım açısından da artık yakın olduğunu belirterek Aralık ayı içinde THY'nin Sao Paolo üzerinden Arjantin'e aktarmalı uçuşlarının başlayacağını dile getiriyor. Arjantin ile Türkiye arasındaki mesafenin THY sayesinde iyice kısalacağını ifade eden Aydın, Latin Amerika'nın bu eşsiz ülkesini ziyaret etmek isteyenler için seyahatin çok daha konforlu hale geleceğini de sözlerine ekliyor. 

Renkli ve eğlenceli başkent Buenos Aires
Kültür, müzik, eğlence, güzel mutfak, dans ve futbol sevenler için Buenos Aires'in eşi olmayan bir başkent olduğunu ifade eden Aydın, Buesnos Aires’i ziyaret edenlerin dünyaca ünlü gece kulüpleri, eğlencenin sokaklara taştığı Palermo ve San Telmo mahalleleri, La Boca bölgesinde bulunan bohem Caminito sokağı, muhteşem Hükümet Konağı ya da diğer adıyla Pembe Ev, meşhur Colon Tiyatrosu, Avrupai mimarisi ile yeni akım mimari tarzların yarattığı kontrastı - örneğin Rio de la Plata nehri kenarındaki Puerto Madero - ve ünlü Arjantin bifteğini asla unutamayacağına vurgu yapıyor. Aydın, Buenos Aires'te futbol meraklılarının Arjantin'in dünya devi futbol takımlarından Boca Juniors'ın La Bombonera ile River Plate'in El Monumental stadyumlarını görme imkanına sahip olacaklarını da belirtiyor. 

Dünyanın 5. büyük fuarı
Dünyada ve Türkiye'de turizmde öne çıkmak isteyen beldeler, kalkınma ajansları, turizm firmaları ve sektör profesyonelleri her yıl EMITT Fuarı'nda düzenli olarak boy gösteriyor. 2013 yılında çok daha geniş katılımla yeni bir rekora imza atmaya hazırlanan EMITT Fuarı'na 2012 yılında dünyanın 62 ülkesi ve Türkiye'nin 150 şehir ve turizm beldesinden katılım gerçekleşmiş, 60.500 m2 fuar alanını 4.500 uluslararası katılımcı, 57.000 profesyonel ve 71.000 tatilci ziyaret etmişti. 2011 yılına kıyasla toplam ziyaretçi sayısında yüzde 12 oranında artış gerçekleşmişti.

Facebook Twitter Google Pinterest

Etiketler:

DİĞER HABERLER


Fatal error: Call to a member function real_escape_string() on boolean in /home/fuarhabe/public_html/system/database/drivers/mysqli/mysqli_driver.php on line 331