KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri

KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri
Facebook Twitter Google Pinterest
KOSGEB’in başarılı KOBİ’lerin ve yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimcilerin ve KOBİ’lerin desteklenmesi ve özendirilmesi amacıyla düzenlediği ‘’KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri’’, 20 Kasım 2012 tarihinde Ankara’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

 

KOSGEB tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen ‘’KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri’’ törenine, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat ERGÜN, KOSGEB Başkanı Mustafa KAPLAN, Halkbank Genel Müdürü Süleyman ASLAN ile çok sayıda davetli katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KOSGEB tarafından Swiss Otel'de düzenlenen Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni'ndeki konuşmasında, KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lere sağlanan desteklerin ciddi oranda arttığını belirtti. KOSGEB'in kurulduğu 1990 yılından 2002 yılına kadar 12 yılda KOBİ'lere sadece 14,5 milyon lira destek sağlandığını kaydeden Erdoğan, ''Son 10 yılda bu rakam, burada lütfen dikkat edin, 1.8 milyar lirayı buldu. Bakınız nereden nereye? Kaç kat? 124 kat arttı. (Bu imkanlar nereye gidiyor) diye bazıları soruyor, işte buralara gidiyor'' diye konuştu. 

AK Parti iktidarının 2003 yılında ilk icraatlarından biri olarak KOBİ'leri elverişli kredi imkanlarıyla buluşturmak için kredi faiz destek programlarını başlattıklarını anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu: ''Bu çok önemli. Bu programlarla 210 binden fazla esnaf ve sanatkarımız ile KOBİ'lerimize 11,5 milyar lira kredi kullandırdık. Bu işletmelerin bankalara ödeyeceği 1 milyar liradan fazla faizi KOBİ'ler adına KOSGEB karşıladı. Ben size somut örneklerini veriyorum ama birileri hayali ifadeler kullanıyorlar. Sadece istihdamı desteklemek için kullandırdığımız kredi miktarı bile 1,3 milyar lira. Biz şunu çok iyi biliyoruz, Türkiye 2023 yılında dünyanın en iyi 10 ekonomisinden biri olacaksa, yıllık 500 milyar dolar ihracat yapacaksa bunu nitelikli KOBİ'ler sayesinde başaracaktır. Az önce çelenk üretip, onu ihraç eden hanım kardeşimizi gördük. Tebrik ediyorum'' diyen Erdoğan, ''Anadolu kadınının neler başarabileceğinin en güzel örneği. Dünyaya açılıyor. İnanç, çok acayip bir şeydir. Hani Anadolu'da bir söz var ya, 'inanç tekeden bile süt çıkartır''' dedi.


''KOBİ'lere destek artarak devam edecek''

Başbakan Erdoğan, kaynaklarını daha verimli kullanan, eski köye yeni adet getiren, daha nitelikli ve katma değerli üretim yapan, yenilikçi ve rekabetçi KOBİ'ler Türkiye'yi hedeflerine ulaştıracağını, bu nedenle KOBİ'lere olan desteklerinin hem nicelik hem de nitelik olarak artarak devam edeceğini ifade etti. İstanbul'daki bir emekli öğretmen, Manisa'da bir kadın girişimci, Sakarya'da bir üniversite mezunu, Rize'de bir gazi, Konya'da bir şehit yakını veya Mardin'de engelli bir vatandaşın bu desteklerden yararlandığını ve kayda değer başarılara imza attıklarını belirten Erdoğan, ''Anadolu'nun pek çok yerinde eskiden merdivenaltı üretim yapan insanımız bizim sağladığımız destekler neticesinde çok daha sağlıklı, çok daha verimli şekilde üretim yapmaya başladı. Seyyar olmaktan çıktı, kayıtlı, yerleşik üretici ve satıcı haline geldi.''

Erdoğan, mevcut KOBİ'lerin niteliğinin artırılmasına olduğu kadar yeni işletmelerin kurulmasına da önayak olunmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ülke olarak girişimcilik konusuna özel bir önem vermemiz, özellikle üniversite mezunu gençlerimiz arasında girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çok şükür Türkiye'de taşlar yerli yerine oturmaya başladıkça girişimcilik alanında da sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. Özellikle yeni kurulan işletmelerin sayısında da bu gelişmeyi görüyoruz. Ben girişimcilik konusunda sağladığımız iki destek programını çok önemsiyorum. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Tekno Girişim Sermayesi desteğiyle üniversite mezunu gençlerimize parlak fikirlerini ürüne dönüştürmeleri için 100 bin lira hibe desteği sağlıyoruz. Bugüne kadar bu destekten 740 kardeşimiz yararlandı. Her biri gerçekten de çok önemli, değerli projeleri hayata geçiriyorlar. Birinci aşamada başarılı olan bu gençlerimize ikinci aşamada kullanabilecekleri 550 bin liralık yeni bir destek programını da hazırladık.''

Başbakan Erdoğan, girişimcilere yönelik ikinci önemli destek programının ise KOSGEB tarafından yürütüldüğünü, bunda da girişimcilere kendi işlerini kurmaları için 30 bin liraya kadar geri ödemesiz, 70 bin liraya kadar sıfır faizli ve ilk iki yılı ödemesiz olmak üzere, toplam 4 vadeli geri ödemeli destek sağlandığını anlattı. Erdoğan, ''Bu girişimcilik destek programından yararlanmak isteyenlere bir şartımız var. Girişimcilik eğitimi almak, girişimcilik eğitimlerinden yararlanan ve iş planlarını hazırlayan herkese kapımız açık'' dedi.

''Beş bin kişinin yarıya yakını kadın''

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de 2003 yılına kadar sadece bin kişiye girişimcilik eğitimi verilmişken, son 10 yılda 110 bin kişinin bu eğitimlerden yararlandığını bildirdi. Bu eğitim programlarından sertifika alan 5 bine yakın vatandaşın da girişimcilik desteğinden yararlandığını ve bugün kendi işinin patronu olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
''Bu beş bin kişinin yarıya yakını kadın girişimcilerimiz. Bu sayının çok daha artması, katlanarak artması en büyük arzumuz. Biz Allah'ın izniyle önümüze koyduğumuz bu hedefleri ne kadar iddialı olurlarsa olsunlar yakalarız. Millet olarak böyle bir potansiyele, en önemlisi de bu iradeye, bu girişimci ruha sahibiz. İmkan verildiğinde, desteklendiğinde, teşvikler akıllıca uygulandığında ne büyük başarıların ortaya çıktığını hepimiz gördük, görüyoruz. Bugün de işte burada, bu salonda milletçe iftihar edeceğimiz bir tabloyu hep beraber gururla yaşayacağız. Türkiye'nin girişimcilerinin adeta imkansızı mümkün hale getirdiklerini, olmazları oldurduklarını bugün burada gururla müşahede ediyoruz. İnşallah bu ivme ile yolumuza devam edeceğiz. Dünyaya yön veren, dünyada çığır açan girişimcilerimizle, her zaman en güçlü şekilde muhafaza edeceğimiz girişimci ruhla inşallah 21. yüzyılı ekonomik anlamda da bir 'Türkiye Yüzyılı' yapmayı hep birlikte başaracağız.''

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise yaptığı konuşmada; ‘’170 ülkeye 7 binin üzerinde ürün ihraç eden ülkemiz, bu ihracatın yarısından fazlasını ABD ve Avrupa’ya yapmaktadır. 2002’de 3 binlerde seyreden ihracatçı KOBİ sayısı bugün 50 bin sınırını aşmıştır. Son 10 yılda Türkiye’nin ihracatında yaşanan muazzam artış, bir bakıma ihracatçı KOBİ sayısındaki artışın bir sonucu olmuştur.’’ dedi.

KOBİ’lerin, sayıları, esnek yapıları ve sahip oldukları birçok özellik nedeniyle tüm dünyada ekonominin ana aktörleri olarak kabul edildiğini belirten Bakan Ergün; ‘’Hükümet olarak, ülkemizde KOBİ havuzunu büyütmek ve bunların içinden çok daha nitelikli KOBİ’ler çıkarmak hususunda büyük bir kararlılık içindeyiz. Ekonomik dengeleri sağlamak, mali yükleri hafifletmek, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek, özellikle bürokrasiyi azaltmak gibi makro düzeyde ciddi adımlar atıyoruz. Ancak bununla yetinmiyor, özellikle KOSGEB aracılığıyla bizzat KOBİ’lerimize ve girişimci adaylarımıza yönelik politikalar üretiyor, destekler sağlıyoruz.’’ dedi.

1990 yılında kurulan KOSGEB’in önceki 13 yılda KOBİ’lere sağladığı destek miktarıyla, kendi dönemlerindeki destek miktarını kıyaslamanın mümkün olmadığını belirten Ergün; ‘’10 yılda çok daha fazla sayıda KOBİ’mize çok daha fazla miktarda destek sağlayan bir KOSGEB oluşturmayı başardık. Artık KOBİ’lere çok daha çeşitli, küresel rekabet açısından gerekli, ihtiyaçlarına uygun ve nitelikli destekler sağlıyoruz. KOBİ’lerimizin durumlarına ve ihtiyaçlarına bakıyoruz, buna uygun, hedefi 12’den vuran destekler sağlıyoruz. Böylece işletmelerimizin yönetim, finansman, ürün ve teknoloji geliştirme, markalaşma, kurumsallaşma, nitelikli istihdam ve pazarlama gibi alanlarda yaşadıkları sorunlarına nokta çözümler üretiyoruz.’’dedi.

KOSGEB’in yeni destek programlarının dünyada KOBİ Destekleme politikaları anlamında örnek oluşturacak nitelikte olduğunu açıklayan Ergün; ‘’Biz Türkiye’yi 2023 yılında bir üretim merkezi olduğu kadar, aynı zamanda bir teknoloji merkezine de dönüştürmeyi istiyoruz. Uyguladığımız bütün stratejilerde bu temel gerçeği, bu temel ihtiyacı göz önünde tutuyoruz. Mesela geçen sene uygulamaya başladığımız Sanayi Stratejimizde yer alan 72 eylemden 23 tanesi firmaların teknolojik gelişimine yöneliktir. Bu belgeye paralel olarak, geçen sene uygulamaya başladığımız bir başka önemli belge de KOBİ Stratejisidir. Bu stratejide girişimcilik, KOBİ’lerin yönetim becerileri, iş ve yatırım ortamını iyileştirirken KOBİ’lerin gözetilmesi, finansman ve ar-ge gibi 5 temel alana yönelik olarak 83 eylem belirledik. Bu eylemleri hayata geçirmek konusunda da önemli başarılar gösterdik.’’ dedi.

Girişimciliğe büyük önem verdiklerin belirten Ergün; ‘’KOBİ stratejimizin en önemli çıktılarından biri olan Girişimcilik Konseyi’ni 2012’nin hemen başında kurduk. Üniversitelerden, iş dünyasından ve kamu kurumundan temsilcilerin yer aldığı bu konsey, girişimcilik politikalarımız açısından önemli bir rol üstlenecektir. Girişimcilik konusu, ülkemizin ekonomik potansiyelini açığa çıkarmak için büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle, son yıllarda KOSGEB desteklerinde özellikle yeni işletmelerin kurulmasına yönelik desteklerimizle çok daha özel bir şekilde ilgilendik. Bugün Anadolu’nun hangi şehrine gitsek, bizim bu desteklerimizle kurulmuş işletmelerle karşılaşıyoruz. Kendi işlerini kurmuş, hayallerini gerçekleştirmiş kardeşlerimizden ‘Allah razı olsun’ duasını alınca dünyanın en mutlu insanları oluyoruz. Biz KOBİ’lerimize ve insanımıza ‘geniş düşünün, hızlı davranın, girişimci olun, değişim ve dönüşüm sürecine cesaretle katılın hatta öncü olun, ufkunuzu küreselleştirin’ diyoruz.

Bunu dediğiniz ve buna uygun projeler ürettiğiniz zaman, biz hemen yanı başınızda olacağız, o projenin sahiplerinden biri de biz olacağız.’’dedi. 

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan da yaptığı konuşmada;KOSGEB’in başarılı KOBİ ve girişimcilerin ödüllendirilmesi amacıyla ilk defa düzenlediği programla, başarılı KOBİ ve girişimcilerinin ödüllendirilmesinin, onların potansiyelini ortaya çıkarılmasının ve cesaretlenmelerinin amaçlandığını belirtti. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan;‘’Ödül töreni ile KOBİ’lerimizin ve girişimcilerimizin ülkemiz ekonomisine yaptıkları katkıyı göz önüne sermeyi ve yapılan iyi işleri teşvik etmeyi hedefliyoruz.’’dedi.

Yarışma kategorileri ve seçim süreci hakkında kısaca bilgi veren Kaplan şunları söyledi; 3 ana kategoride toplam 8 alt kategoride ödüle layık görülen KOBİ ve girişimciler, “Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü”, “Yılın Başarılı KOBİ Ödülleri” ve “Yılın BaşarılıGirişimci Ödülleri” kategorilerinde yarıştı. Yılın Başarılı KOBİ Büyük Ödülü, son üç yıl içinde istikrarlı bir büyüme, istihdam ve verimlilik artışı sağlamış, marka tanınırlığı yüksek, ihracatçı bir işletmeye verilecektir. İkinci kategori olan Yılın Başarılı KOBİ Ödülleri, inovasyon, işbirliği-güçbirliği ve ihracat alanlarında son 3 yıldaki faaliyetleri ile başarı sağlamış KOBİ’lere verilecektir. Sadece KOBİ’lerimizi değil, yeni işini kurmuş girişimcilerimizi de ödüllendiriyoruz.Üçüncü ana kategori olan Yılın Başarılı Girişimci Ödülleri ise; genç girişimci, kadın girişimci, küresel doğan girişimci ve inovatif girişimcilik alanlarında, son üç yıl içinde işletmesini kurarak rol model oluşturmayı başarmış girişimcilerimize verilecektir. Bu yıl, 1108 başvuru arasından, her bir ödül için beş işletme olmak üzere, toplam 40 KOBİ ve girişimcimiz finalist olarak belirlenmiştir. Bu ödüllerin yanı sıra, KOBİ ve girişimcilik konularında katkı sağlayan bir kişiye de Jüri Özel Ödülü takdim edilecektir. 

Konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ın katılımlarıyla KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri törenine geçildi. Tören bitiminde ödül kazananlar ile 40 finalist topluca fotoğraf çektirdi.

 

YILIN BAŞARILI KOBİ BÜYÜK ÖDÜLÜ

ALTINAY ROBOT TEKNOLOJİLERİA.Ş’ ADINA HAKAN ALTINAY- İSTANBUL

 

YILIN İNOVATİF KOBİ ÖDÜLÜ

FREKANS MAKİNE SANAYİ VE TİCARET A.Ş ADINA MUSTAFA DÜNDAR - DENİZLİ

 

YILIN İŞBİRLİĞİ-GÜÇBİRLİĞİ YAPAN KOBİ ÖDÜLÜ

BURSA BAKKALIM A.Ş ADINA MUHAMMED NURİ ÖRS - BURSA

 

YILIN İHRACATÇI KOBİ ÖDÜLÜ

POLİN DIŞ TİCARET LMT ŞTİADINA BAŞAR PAKİŞ - KOCAELİ

 

YILIN GENÇ GİRİŞİMCİ KOBİ ÖDÜLÜ

EKSİ BİR ARTI BİR YAZILIM DANIŞMANLIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş ADINA TOLGA KURT - İSTANBUL

 

YILIN KADIN GİRİŞİMCİ KOBİ ÖDÜLÜ

ASSET MEDİKAL TASARIM SANAYİVE TİCARET A.Ş ADINA FÜSUN ÜNAL TÜYSÜZ - İSTANBUL

 

YILIN KÜRESEL DOĞAN GİRİŞİMCİ KOBİ ÖDÜLÜ

KOZMOPOLİTAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş ADINA SİNAN BOZDAĞ - İZMİR

 

YILIN İNOVATİF GİRİŞİMCİ KOBİ ÖDÜLÜ

SHEMS GIDA SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ ADINA HAKKI HARBALİOĞLU - GAZİANTEP

 

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

DÜNYA GAZETESİ KÖŞEYAZARI Dr. RÜŞTÜ BOZKURT 

 

HALK BANKASI ÖZEL ÖDÜLÜ

SELTES KLİMA ERCAN ŞANAL

 

http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Haberler.aspx?ref=614

 

Facebook Twitter Google Pinterest

Etiketler:

DİĞER HABERLER


Fatal error: Call to a member function real_escape_string() on boolean in /home/fuarhabe/public_html/system/database/drivers/mysqli/mysqli_driver.php on line 331