Türkiye Finans’tan Katılım Bankacılığı’nda Bir İlk: Fonlu Çek

Türkiye Finans’tan Katılım Bankacılığı’nda Bir İlk: Fonlu Çek
Facebook Twitter Google Pinterest

Türkiye Finans, KOBİ, İşletme ve Ticari tüm tüzel müşterilerine ödeme kolaylığı sunmak amacıyla, sektörde bir ilke imza atarak ‘Fonlu Çek’ ürününü çıkardı. Murabahanın çeke yüklenmiş hali olan Fonlu Çek ile banka, müşterinin vadesi gelen çek ödemesini gerçekleştirecek, müşteri bu bedeli anlaşmış olduğu kar ve vade kapsamında taksitler halinde bankaya ödeyecek. 

İstanbul, 22 Haziran 2015 /Şirket Haberleri/ -- Katılım Bankacılığı’nın öncü ve yenilikçi kuruluşu Türkiye Finans, ticari bankacılık müşterilerinin çek ödeme vadesinde yaşadıkları nakit sıkışıklığına karşı ‘Fonlu Çek’ uygulamasını başlattı. Katılım Bankacılığı sektöründe bir ilk olan bu uygulama ile müşterilere ödeme kolaylığı sunulurken, kısmi fonlama özelliği ile firmaların finansman giderlerinin azalmasını sağlayacak.

Faizsiz bankacılığın temel prensiplerinden murabaha altyapısıyla çalışan ‘Fonlu Çek’, müşterinin mal alımı karşılığında satıcı firmalara kestiği çek bedelini takas günü talep etmesi halinde ödenmesini, anlaşmış olduğu vade kapsamında taksitlendirilmesini sağlıyor.

Yeni ürünün bankanın tüm tüzel müşterilerine hitap ettiğini belirten Türkiye Finans Girişimci Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Menduh Kara, “KOBİ'ler başta olmak üzere tüm tüzel müşterilerimizin ‘Fonlu Çek’ ürünümüzü kullanarak yaptığı satın almalarda, çekin ödeme vadesinde bir fonlama ihtiyacı doğması halinde işlemin kısmen ya da tamamen fonlanmasını ve müşterimizin istediği vade yapısının oluşturulmasını sağlıyoruz. Fonlu Çek’in kısmi fonlama özelliği sayesinde müşterimiz istediği tutarda fon kullanma imkânına kavuşarak maliyetlerini de aşağıya çekmiş oluyor. İhtiyaç duyduğu ürün, hizmet, mal ve hammaddeyi alırken Türkiye Finans’ın gücünü kullanan müşterilerimiz çok daha güvenli bir şekilde satın alma yapabiliyor.” diye konuştu.

Kısmi fonlama özelliğine sahip

Türkiye Finans tarafından başlatılan ‘Fonlu Çek’ uygulaması belli başlı şu özellikleri taşıyor:

-Tüzel müşterilere sunulacak.
-Çek Karnesi tipleri Tacir ve Tacir Hamiline olacak.
-Çek bedeli müşteri tarafından belirlenecek.
-Ürün çek aracılığı ile aynı zamanda kredi niteliğindedir. Murabahanın çeke yüklenmiş halidir.
-Rezerv ve serbest limit olarak iki farklı şekilde açılabilen kredi ürünüdür.
-Kısmi fonlama özelliğine sahip.
-Fonlama belirli teminat şartları sağlanması halinde gerçekleşecek.
-Katılım Bankacılığına uygun ürünler fonlanacağı sözleşmede belirtilecek.
-Müşteri fonlanmasını istemediği çek için ödeme gününden bir gün öncesine kadar şubeye bilgi vererek süreci durdurabilecek.

Facebook Twitter Google Pinterest


DİĞER HABERLER


Fatal error: Call to a member function real_escape_string() on boolean in /home/fuarhabe/public_html/system/database/drivers/mysqli/mysqli_driver.php on line 331