Türkiye’nin “Yılın Girişimcisi” ödülünü Bozlu Holding kazandı

Türkiye’nin “Yılın Girişimcisi” ödülünü Bozlu Holding kazandı
Facebook Twitter Google Pinterest
Ernst & Young’ın dünya çapında gerçekleştirdiği ve girişimcilik konusunda dünyanın en prestijli iş dünyası ödül programı olarak kabul edilen “Yılın Girişimcisi” yarışmasının Türkiye ayağı sonuçlandı.

21 Şubat’ta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla gerçekleştirilen gala gecesinde, “Yılın Girişimcisi” ödülünü alan Dr. Şükrü Bozluolçay, Monte Carlo’daki dünya finalinde Türkiye’yi temsil edecek…

Dünyanın önde gelen denetim ve danışmanlık firması Ernst & Young ve Hürriyet Gazetesi tarafından bu yıl Türkiye’de sekizinci kez düzenlenen “Entrepreneur Of The Year - Yılın Girişimcisi” yarışmasının birincisi Çırağan Sarayı’nda düzenlenen görkemli gala gecesinde açıklandı. “Yılın Girişimcisi” Bozlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şükrü Bozluolçay ödülünü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün elinden aldı. Dr. Şükrü Bozluolçay, 6-9 Haziran 2013 tarihleri arasında Monte Carlo’da düzenlenecek “World Entrepreneur Of The Year - Dünya Yılın Girişimcisi” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Ernst & Young Türkiye’nin, Hürriyet Gazetesi ile birlikte, Endeavor Türkiye ve CNN TÜRK’ün katkılarıyla düzenlediği organizasyonda, “Yılın Girişimcisi” Dr. Şükrü Bozluolçay, medya, akademi ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan yarışma jürisi tarafından girişimcilik ruhu, stratejik bakış açısı, sosyal ve kültürel etki, finansal performans, saygınlık ve yenilikçi anlayış gibi kriterler doğrultusunda birinci seçildi.

Türkiye’yi Monte Carlo’da temsil edecek olan“Yılın Girişimcisi” Bozlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Şükrü Bozluolçay, “Türk insanının girişimcilik ruhunu bu güzel organizasyonla ödüllendiren Ernst & Young’a ve başarımızın arkasında bulunan tüm çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Tüm finalistleri de özverili çalışmalarından dolayı ayrıca kutluyorum” dedi.


Yılın Girişimcisi Yarışması 2012 Finalistleri

1. Finalist: Murat Kolbaşı / Arzum Elektrikli Ev Aletleri San ve Tic A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü
1966 İstanbul doğumlu olan Murat Kolbaşı, Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Öğrenciliğinin ilk iki yılında o zamanki adıyla Güney İthalat olan Arzum’da İzmir bölge satış temsilcisi olarak çalışmaya başladı ve ilk ticari tecrübelerini bu şekilde kazandı ve sonrasında iş geliştirme, dış ticaret birimlerini yönetti.
1996 yılında şirket Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmesiyle satış ve pazarlama stratejileri geliştirerek, ARZUM markasının ülke çapında büyümesine ve yayılmasına profesyonel katkıda bulundu.
2008 yılı itibariyle Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. Aynı yıl dünyanın önde gelen İngiliz yatırım firmalarından “Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş.” ile ortaklık kurulmasında önderlik ederek ARZUM’un, sektöründe dünya çapında tanınan öncü bir firma olması yolunda ilerlemesine katkıda bulundu.
DEİK İş Adamları Konseyi Üyesi, İTO Meclis Üyesi, TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesidir.

2. Finalist: Dr. Şükrü Bozluolçay / Bozlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Samsun 1958 doğumlu Dr. Şükrü Bozluolçay lise eğitimini Samsun’da tamamladıktan sonra İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. İhtisasını yine Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Nükleer Tıp üzerine yaptı. 1989-90 yılında ilk şirketi MNT’yi kuran Bozluolçay, yaklaşık 20 yıldır ağırlıklı olarak sağlık sektöründe hizmet sağlayıcılığı içeren, imalatçı ve servis veren şirketleriyle Bozlu Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk babası Bozluolçay, halen TÜSİAD’ın "Sağlık Çalışma Grubu"nun başkanlığını yapıyor.

3. Finalist: Süleyman Tiryakioğlu / Tiryaki Agro Gıda San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü
Tiryaki Agro Gıda, 1980 yılında Ali Tiryakioğlu tarafından Gaziantep'te kurulan ve genel merkezi İstanbul'da bulunan şirket, 80 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye'nin önde gelen tarım ve tedarik zinciri şirketlerinden biri haline gelen Tiryaki AŞ, 1 milyar 20 milyon dolar cirosu ile Türkiye'nin tarımsal ürünler sektöründeki en büyük özel şirketi ve aynı zamanda 2010 yılı Fortune 500 araştırmasına göre Türkiye'nin en büyük 65. firması konumunda bulunuyor. Tiryaki, uluslararası portföy yönetim şirketi Investcorp Türkiye'ye ilk yatırımını Tiryaki ile yaparak 2010 yılında şirket ortağı olmuştur. Bunun yanında 2012 yılının başında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile ilave ortaklık yapılmıştır. 

4.Finalist: Halil Erdoğmuş / E-Bebek Genel Müdürü
1969 Uşak doğumlu, evli ve iki çocuk babası olan Halil Erdoğmuş; İstanbul Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur. Halil Erdoğmuş, 1991 yılında İstanbul da Türk Mitsui Bank A.Ş Operasyon bölümünde kariyerine başladı. Sonrasında Genel Müdür yardımcısı pozisyonunda kariyerine devam eden Erdoğmuş; 8 milyon $ iş hacmi olan tekstil sektörünün önde kuruluşu Erteks Tekstil Sanayi ve Ticaret Şirketinde bütçe ve finansal planlamasının yürütülmesi ve Genel Koordinatörlük görevlerinde rol aldı. 1992 yılında Uşak ilinde ilk ve Türkiye’nin 6. özel radyosu olan Uşak Radyo TV. A.Ş yi kurdu. 2000 yılı Mayıs ayı itibari ile kurduğu “En Ucuz Pazarlama ve Telekomünikasyon Şirketi”nin bünyesinde hayata geçen, yılda 20 milyon USD üzerinde iş hacmine sahip E-bebek ve ilk kişisel işletme girişimi olan Er sigorta’nın, CEO ve kurucusudur.

5.Finalist: Mehmet Hakkı Erbak & Mehmet Ömer Kızıl / Erbak-Uludağ İçecek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
Mehmet Hakkı Erbak, 1950 yılında Bursa'da doğdu. Lise 2'ye kadar Saint Joseph Lisesi'nde okudu. Daha sonra Bursa İktisadi Ticari İlimler Akademisi'den mezun oldu. Nancy lUT'de Gıda Teknolojisi’nin bitirdi. Erbak-Uludağ meşrubatlarının kurucusu Mehmet Hakkı Erbak'ın torunu ve 3. kuşak olan Nuri Erbak Bey'in çocuğudur. Evli ve 2 çocuk babası olan Mehmet Hakkı Erbak, halen Uludağ İçecek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 
Mehmet Ömer Kızıl, efsane Uludağ Gazoz’un formülünü bulan dede Nuri Erbak’ın torunu, Nuran Kızıl’ın oğlu ve Uludağ Limonata’nın mucididir. 1971 doğumlu Mehmet Ömer Kızıl, Bursa Anadolu Lisesi’nden sonra Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirip, Sabancı Üniversitesi’nde MBA yaptı. Kendisini hayal gücü gelişmiş, hataları görebilme konusunda çok dikkatli, pazarlama konusunda uzman bir yönetici olarak gören Mehmet Ömer Kızıl, halen Uludağ İçecek A.Ş.’nin satış ve pazarlamalarından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yapmaktadır.

Facebook Twitter Google Pinterest

Etiketler:

DİĞER HABERLER


Fatal error: Call to a member function real_escape_string() on boolean in /home/fuarhabe/public_html/system/database/drivers/mysqli/mysqli_driver.php on line 331